مقاله و تحقیق دانشجویی هــوپــاد رایانه

مرکز دانلود طرح های لایه باز ... پروژه و مقاله کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها

پیشنهاد شگفت انگیز با اطمینان خرید کنید ترجمه مقاله

مقاله ی بررسی روش های معلم محور و دانش‌آموزش محور

مقاله ی بررسی روش های معلم محور و دانش‌آموزش محور

فرمت فایل word

 

تعداد صفحات 11

 

 آماد پرینت گرفتن

 

 

در این مقاله، ابتدا‌ به معرفی روش آمـوزشی«معلم محوری»پرداخته‌شده است. این روش به‌تمامی فعالیت‌هایی که‌ عمدتاً توسط معلم در‌ فـرایند‌ آموزش و یادگیری انجام مـی‌پذیرد، اطـلاق می‌شود و قدمت آن را به پنج قرن پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند. ایجاد روحیه‌ی تفکر و تعقل، بالا بردن توان علمی خویش، وفای به عهد، آگاهی دادن، ایجاد انگیزی درسی‌ و برقراری رابطه‌ی مثبت با دانش‌آموزان، ازجمله اهداف معلم محوری است.

«دانش‌آموز محوری» نیز از مفاهیم نسبتاً جدید در آموزش‌وپرورش می باشد و عبارت است از کلاسی که یادگیرندگان به کمک معلم‌، مسئولیت‌ درک و فهم مطالب را خود به عهده می‌گیرند. نام دیگر این روش، «آموزش غـیرمستقیم» اسـت. استفاده از روش‌های متنوع‌تر درزمینه‌ی یادگیری، اهمیت دادن بیشتر به تفاوت‌ها و علاقه‌های دانش‌آموزان، رعایت جنبه‌های دموکراتیک‌ و انعطاف‌پذیر‌ بودن آموزش، از مهم‌ترین اهداف «دانش‌آموز محوری» است.

در سال‌های اخیر، همواره در مورد اصیل بودن دانش‌آموز مـحوری یا معلم محوری، میان پژوهشگران و اندیشمندان آموزش‌وپرورش اختلاف دیدگاه وجود داشته‌ که‌ در این مقاله، از علل اختلاف و اصیل بودن این روش‌ها سخن به میان آمده است.

کلیدواژه‌ها: معلم محوری، اهداف معلم محوری، دانش‌آموز مـحوری، آموزش‌وپرورش

تعلیم‌ و تربیت‌ موضوعی‌ است که از دیرباز انسان‌ها‌ به‌ آن‌ توجه داشته‌اند. آشکار است که دانش‌آموزان بدون انگیزه‌ی لازم بهره‌ای از آموزش نمی‌برند. درستی این موضوع را، هم در محیط های آموزشی و هم با‌ تـوجه‌ بـه‌ تـحقیقات می‌توان مشاهده کرد.

اگر بـتوانیم دانـسته‌های خـویش‌ را‌ درباره‌ی انگیزش، با روش‌های علمی معلمان هماهنگ سازیم، به اهداف خود نایل آمده‌ایم. در اینصورت است که معلمان خواهند توانست‌ از‌ این‌ داده‌ها بـهره‌ی لازم و کـافی ببرند. در اینجا نظر ما بر‌ دو مفهوم استوار اسـت. کفایت شخصی یا کارآمد بودن، و کنترل شخصی یا خودمختاری. با این دو اصل در حوزه‌ی انگیزش‌ انسان‌ مواجهیم‌ و پرسش مطرح این است که: «کـلاس درس را بـا کـدام روش باید‌ اداره‌ کرد؟معلم محوری یا دانش‌آموز محوری با تلفیقی از این دو؟»

در کلاسی کـه با روش معلم محوری اداره می‌شود‌، بیشتر‌ بر‌ پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان توجه می‌شود و در روش دانش‌آموز محوری، توجه غالب بر استقلال‌ دانش‌آموزان‌(خـودمختاری‌)تـمرکز دارد.

روانـ‌شناسان و پژوهشگران درباره‌ی انگیزش انسان به دو نوع انگیزش بیرونی و درونی اشاره مـی‌کنند‌. انـگیزش‌ بیرونی‌ باهدف کسب پاداش و اجتناب از تنبیه، و انگیزش درونی با تمایل درونی برای انجام موفقیت‌آمیز یک‌ تکلیف‌ همراه اسـت، خاستگاه انگیزش درونـی نوعی غریزه است که به آن سائق جذب گفته می‌شود‌(شریعتمداری‌، 1349‌، اصول و مبانی آموزش‌وپرورش)در محیط‌های آمـوزشی معلمان باید سعی کنند این دو نوع انگیزش‌ را در‌ دانش‌آموزان تقویت کنند.

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

تـعریف آموزش معلم‌محوری

قـدمت‌ مـعلم محوری

ویـژگی‌های تـدریس معلم محور

اهـداف‌ مـعلم‌محوری‌

* روش سخن‌رانی

* آموزش مستقیم

ب)دانش‌آموز محوری

ساختار کلاس دانش‌آموز محور

اهداف دانش‌آموز محوری

ج)نتیجه‌گیری

مـنابع

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,700 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 3,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
m4_710006_8117.zip457.9k

تحقیق الکتروشیمی و کاربردها

تحقیق  الکتروشیمی و کاربردها مقدمه شیمی تجزیه، دانش ابداع و اصلاح روش های شناسایی و اندازه گیری مواد با بهره گیری از اصول و قوانین فیزیکی و شیمیایی است و الکتروشیمی تجزیه ای، شاخصه ای از این مجموعه وسیع است. فنون الکتروشیمیایی تجزیه، تاثیر متقابل شیمی و الکتریسیته، یعنی اندازه گیری کمیت های الکتریکی، مانند جریان، پتانسیل، بار و ارتباط آنها با پارامترهای شیمیایی را شامل می شود [1]. با توجه به پیشرفت های اخیر در علم پزشکی و ف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان 4,500 تومان 10% تخفیف

تحقیق سبك هاي‌ مديريتي در سازمان هاي‌ تحقيق‌ و توسعه

تحقیق سبك هاي‌ مديريتي در سازمان هاي‌ تحقيق‌ و توسعه مقدمه ‌‌هدف‌ از اين‌ مقاله‌ فهم‌ اين‌ مطلب‌ است‌ كه‌ آيا در سازماندهي‌ و مديريت‌ فعاليتهاي‌ "تحقيق‌ و توسعه" شيوه‌هاي‌ متفاوتي‌ وجود دارد؟ هم‌ از منظر علم‌ مديريت‌ (راسل‌ و ديگران، 1991) و هم‌ از ديدگاه‌ سازماني‌ (توئيس‌ 1987) اين‌ موضوع‌ مورد بررسي‌ قرار گرف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان 2,250 تومان 25% تخفیف