مقاله و تحقیق دانشجویی هــوپــاد رایانه

مرکز دانلود طرح های لایه باز ... پروژه و مقاله کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها

پیشنهاد شگفت انگیز با اطمینان خرید کنید ترجمه مقاله

تاریخچه پزشکی قانونی در ایران

تاریخچه پزشکی قانونی در ایران

فرمت فایل word

 

تعداد صفحات 24

 

آماده پرینت گرفتن

 

تـاریخ طب با اولین احساس درد در بشر شروع شده است و برای تسکین‌ درد، بشر در آن‌ زمـان‌ به خرافات و موهومات پنـاه بـرده است‌ و این مسئله زمینه‌ساز سودجوئی افراد ناباب از علم پزشکی را فراهم آورده است. به‌تدریج برای جلوگیری از این مسئله قوانینی به وجود آمد که بنیان پزشکی‌ قانونی بر آن نهاده است. در ایران باستان اولین پزشک کـه پزشک قانونی نیز بوده است تریتا نام دارد. محمد ابن زید قریشی اولین محتسب و شاهد اولین پزشک قانونی در تاریخ‌ طب‌ اسلامی و ایرانی است. تشریح که اساس طب قانونی است در بین‌ اطباء ایـرانی سـابقه دیرینه دارد. یکی از این پزشکان ایرانی مسیحی و متبحر در این فن یوحنا ابن ماسویه است‌ که‌ اولین بار میمونی را تشریح نمود. در قرون اخیر طب قانونی با کالبدگشایی مهندس اطریشی زاتی توسط دکـتر پولاک جـنبه رسمی به خود گرفت. پولاک‌ به عنوان معلم دارالفنون‌ استخدام‌ شده بود.

بشر از‌ روزی‌ که‌ خود را شناخت با کلمه‌ درد‌ آشنا‌ بوده است و از روزی که درصدد رفع چاره برای درد برآمده، تاریخ طب و پزشکی‌ شروع می‌شود. بنابراین می‌توان گـفت کـه قـوی‌ترین‌ تاریخ‌ هر‌ قوم، تاریخ پزشـکی آن قـوم اسـت. از طرفی‌ بیم‌ و ترس از بیماری‌ها و امید به بهبودی آنها از ادوار گذشته در نهاد بشر وجود داشته است. به‌ همین خاطر‌ چون‌ در‌ آن زمان علتی بـرای بـسیاری از بیماری‌ها نمی‌یافته‌اند طب‌ با خرافات و موهومات همراه بـوده اسـت که خود این مسئله‌ زمینه را برای سودجویی افراد ناباب از علم‌ پزشکی‌ فراهم‌ می‌آورده‌ است. در ایران باستان نخستین کسی کـه قـبل از اسـلام‌ بیماران‌ را درمان‌ کرد، اولین پزشک در تاریخ ایران، ترینا است و مـی‌توان گفت که‌ وی اولین پزشک‌ قانونی‌ هم‌ بوده است. 

در ایران باستان پزشک قانونی را دادپزشک می‌نامیدند. وی‌ وظیفه‌ داشت‌ پزشـکان‌ دیـگر را وادار بـه اجرای احکام زرتشت‌ کند. بنابراین برای تخلف پزشکان از راه‌ درست‌، قـوانین‌ خـاصی را اجراء می‌کردند. 

یا در کتاب اوستا آمده است: پزشک قبل از آنکه‌ معالجه‌ یکی از نیکان مزدیسناکیش را آغاز کـند بـاید سـه کافر را با موفقیت‌ معالجه‌‌ کرده‌ باشد. 

بنابراین ایرانیان باستان از لحاظ قوانین پزشـکی قـانونی و نـظام‌ پزشکی امروز فراتر‌ از‌ زمان خود بودند. بعد از ظهور اسلام، پیشرفت‌های‌ شگرفی توسط ایرانیان در عـلم‌ پزشـکی‌ ایـجاد‌ شد. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی به‌خوبی وظیفه پزشک قانونی را بیان می‌دارد: "هر کس علم‌ طـب‌ نـداند و طبابت کند ضامن است. " 

در تاریخ تمدن اسلامی و ایرانی در شهرها‌، اشخاصی‌ بنام‌ محتسب‌ وجـود داشـتند و امـور خاصی را که یکی از آنها وظایف نظام پزشکی‌ و پزشکی قانونی‌ بوده‌ است‌ انجام می‌دادند. 

مـحتسب عـلاوه بر وظایفی که امروزه به عهده شهرداری‌ها‌ است‌‌ در کار پزشکان و داروسازان مراقبت مـی‌کرد کـه ایـن اصناف در کار خود تخلف ننموده، از راه‌ درست‌ پزشکی منحرف نشوند و علاوه‌ بر کارهای پزشکی در امـور مـربوط به ارزاق‌ و صنایع‌ نیز دخالت‌ می‌کردند. می‌توان گفت که محتسب‌ نقش‌ شـهرداری‌، شـهربان، نـظام‌ پزشکی و پزشکی قانونی را به عهده‌ داشته‌اند‌. 

با توجه به نقش محتسب در اداره امور شهر، وظایف آنها بـیشتر بـه‌ شـهرداران‌ شبیه بوده است و بنابراین کتاب‌هایی‌ که‌ در زمینه‌ این‌ کار‌ نوشته‌شده اسـت راجـع به آیین‌ شهرداری‌ است. یکی از این کتاب‌ها معالم‌القربه است که آیین شهرداری بوده، در‌ قران‌ هفتم هـجری تـوسط محمد بن زید‌ القریشی تألیف شده است‌ و در‌ ایران توسط جعفر شعار تـرجمه‌ گـشده‌ است.  پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
(شامل 30% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
m9_713910_5066.zip485.5k

دانلود مقاله ‌‌‌پزشـکی‌ و روش‌های بهداشتی درمانی در متون کهن ایرانی

دانلود مقاله ‌‌‌پزشـکی‌ و روش‌های بهداشتی درمانی در متون کهن ایرانی فرمت فایل word   تعداد صفحات 27   آماده پرینت گرفتن پزشـکی از دیرباز یکی از موضوعات موردعلاقه ملل گوناگون جهان بوده است ، نیاکان‌ ما عقیده داشـتند که جهان مادی ، تن و شادمانی ، آفریده‌های خدا هستند و وظیفه‌ دینی انسان اسـت که‌ از‌ آنها نگهداری کـند و آنـها را گسترش دهد و از آنها بهره گیرد و این خود سبب بود، که آنان در پی از بین بردن هرگونه رنج‌ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان 2,500 تومان 50% تخفیف

تحقیق بررسی عرفان سعدی

تحقیق بررسی عرفان سعدی مقدمه مشرف الدین مصلح بن عبدالله متخلص به سعدي، به سبب انتسابِ وي به سعد بن ابيبكر بن سعد بن زنگي ولادت يافت. در حدود سال 606 هجري در شيراز و در ميان خانداني كه از كودكي تحت تربيت پدر قرار گرفت و از هدايت و نصيحت او برخوردار گشت ولي در خردسالي يتيم شد. سعدي پس از مرگ پدر تحت سرپرستي سعد بن زنگي اتابک فارس قرار گرفت و اندكي بعد براي ادامه تحصيل به مدرسه نظاميه بغداد فرستاده شد و در همين شهر به خدم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان 2,700 تومان 10% تخفیف

تحقیق روش تدریس فعال راهکاری برای افت تحصیلی

تحقیق روش تدریس فعال راهکاری برای افت تحصیلی مقدمه سرعت فزاینده ای که امروزه در عرصه صنعت و تکنولوژی شاهد آنیم , معلول تحولات چشمگیر و رو به رشدی است که علوم مختلف در چند دهه اخیر با آن مواجه بوده اند. یکی از مهمترین عامل این دگرگونی فزاینده در ابعاد مختلف دانش که منجر به توزیع ناهمسان در تولید علم گردیده و شرایط ناموزونی را در مقایسه جوامع پیشرفته و در حال توسعه، از لحاظ انحصار و مصرف دانش موجب گردیده است، نظام آموزش و پرورش است. مجموعه ا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان 2,700 تومان 10% تخفیف