مقاله و تحقیق دانشجویی هــوپــاد رایانه

مرکز دانلود طرح های لایه باز ... پروژه و مقاله کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها

پیشنهاد شگفت انگیز با اطمینان خرید کنید ترجمه مقاله

دانلود مقاله الگو سازی مسکن برپایه سبک زندگی اسلامی

دانلود مقاله الگو سازی مسکن برپایه سبک زندگی اسلامی

فرمت فایل word

 

تعداد صفحات 17

 

آماده پرینت گرفتن

 

مسکن، از ضروری‌ترین نیازهای اولیه زندگی انسان، از دیرباز مورد توجه بوده‌است. در‌ مذهب‌ اسلام‌، خـانه حـریم امـن خانواده به شمار می‌رود که در آیات و روایات اهل بیت(ع)، بر اهمیت‌ آن تأکید شده است. بـه دلیل اهمیت حریم خانواده در فرهنگ ایرانی، حفظ‌ حجاب در طراحی مسکن‌ به‌ وضوح دیـده می‌شود. سبک معماری گـذشته ایـران، درون‌گرا بود و مشرف نبودن خانه‌ها به یکدیگر و همچنین دوری از اختلاط محرم و نامحرم از ویژگی‌های مهم آن به شمار می‌رفت. از دوره قاجاریه که‌ پیش‌درآمد معماری معماریان شناخته می‌شود، تقابل معماری سنتی با معماریان پدید آمد. اگـرچه در این دوره، تقابل تنها از راه تصاویر، نمادهای کوچکی داشت، اما با ورود مهندسین تحصیل‌کرده غرب در‌ عرصه‌ ساختمان‌سازی، به تدریج معماری سنتی اهمیت خود را از دست داد، به طوری که در دوره پهلوی دوم با شکل‌گیری مجتمع‌های مسکونی به مـرور زمـان الگوهای سنتی به فراموشی سپرده‌شد‌. معماران‌ و مهندسین ایرانی به جهت تعلق خاطری که به سنت داشتند، تلاش‌هایی برای تلفیق معماری سنتی با غرب کردند، اما با توجه به پیدایش نـیازهای جـدید و معماری کامپیوتری، معماری سنتی‌ توان‌ رقابتی خود را از دست داد و به فراموشی سپرده شد. در این مقاله سعی شده تا پس از بیان ویژگی‌های مسکن در فرهنگ اسلامی _ ایرانی، به ریشه‌یابی علل بی‌توجهی‌ به‌ مـعماری‌ سـنتی پرداخته‌شود و در خاتمه، الگویی‌ مناسب‌ ارائه‌ شود که منطبق با ارزش‌های الهی و نیازهای روز جامعه باشد.

مسکن که در‌ ابتدا‌ تنها‌ سرپناهی برای حـفظ انـسان از گـرما و سرما بود‌، به‌ تدریج بـا شـکل‌گیری فـرهنگ‌ها و عقاید مختلف، منعکس کننده جهان‌بینی ملت‌های مختلف گردید، به‌طوری‌که با مطالعه دقیق معماری هردوره، می‌توان‌ از‌ جزئی‌ترین‌ عقاید اقوام آگاهی یافت. ایـرانیان نـیز بـا الهام از مبانی‌ جهان‌بینی اسلامی و فرهنگ سنتی ایرانی، مـحیطی ایـده‌آل برای زندگی فراهم کردند. در معماری سنتی، نوعی تأثیر متقابل بین‌ مسایل‌ زیست‌محیطی‌ و ارزش‌های فرهنگی وجود داشت. در طراحی بناها، هـرخانه بـخشی از اجـتماع‌ محلی‌ به‌شمار می‌رفت، اما با ورود فرهنگ غربی، به‌تدریج الگویی در مـعماری ایران به‌کار رفت که برخاسته‌ از‌ فرهنگ‌ بی‌هویت غرب بود و هیچ پشتوانه فرهنگی و مذهبی نداشت. طرح‌های ساختمانی جدید، تـنها‌ راه حـلی‌ برای پاسخ به نیاز روز افزون مسکن بود و هیچ رابطه‌ای با گـذشته خـود نداشت‌. این‌ ساختمان‌ها‌ در ترکیب با خانه‌های فرسوده شهر تنها ارمغانش بی‌هویتی فرهنگی و مذهبی بود.

واژگان کلیدی: مسکن، اسلام، ایران، معماری، سنت.

فهرست مطالب

چـکیده‌

مقدمه

شاخصه‌های مهم معماری اسلامی – ایرانی

حفظ ارزش محرمیت

ارتباط با طبیعت

حفظ ارزش تواضع با تمرکز بر‌ معماری‌ درون‌ خانه

توجه به وسعت خانه

بی‌هویتی معماری ایران و دلایل آن

راهکارهای بـازیابی هـویت اسلامی درمعماری

تکیه بر ارزش‌های الهی‌ در معماری معماریان

مسئولیت‌پذیری عالمان دین

توجه به بافت سنتی در گسترش شهر

توجه به فرهنگ بومی هرمنطقه در‌ معماری‌ مسکن‌

نتیجه‌گیریپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
(شامل 50% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
m12_733360_9986.zip456.8k

تحقیق اهمیت اکولوژیکی تالاب

تحقیق اهمیت اکولوژیکی تالاب مقدمه امروزه جهان به نحو فزاینده اي با دو رویکرد مهم برنامه ریزي و محیط زیست در راستاي تحقق توسعه پایدار روبروست. مسائل و مشکلات زیست محیطی زاییده تمدن بشري است و انسان به دلیل قدرت خلاقیت و فکر و اندیشه خود توانسته است بر طبیعت فایق آمده و از آن بهره برداري نماید، اما به دلیل محدود بودن اطلاعات و آگاهی ها، و عدم شناخت روابط متقابل طبیعی لطمه هایی را بر محیط زیست وارد آورده است امروزه آهنگ تند ت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان 2,700 تومان 10% تخفیف