مقاله و تحقیق دانشجویی هــوپــاد رایانه

مرکز دانلود طرح های لایه باز ... پروژه و مقاله کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها

پیشنهاد شگفت انگیز با اطمینان خرید کنید ترجمه مقاله

مقاله گونه شناسی فرهنگ سازمانی

مقاله گونه شناسی فرهنگ سازمانی

چـکیده‌

مقوله فرهنگ با ظهور انسان روی کره زمین پدید آمده، اما «فرهنگ سازمانی‌» مـوضوعی‌ اسـت‌ کـه به تازگی وارد بحثهای مدیریت شده است. فرهنگ در تعامل با سازمان ، بینشها، کارمایه‌ها‌ و سرزندگیهایی پدید مـی‌آورد که گهگاه جای خود را در درون نظم و ترتیب سازمان‌ باز می‌گشاید. فرهنگ سازمانی‌ با‌ فـرهنگ عمومی جامعه پیوندی نـزدیک دارد و بـخش گسترده‌ای از رفتار و بالندگی سازمانی را می‌پوشاند.

از بررسیهای بسیاری که از فرهنگهای جوامع مختلف به عمل آمده است، چنین برمی‌آید که ویژگیهای زیر‌ در میان آنها همگانی است:

فرهنگ آموختنی است؛ آموخته می شود؛ اجـتماعی است؛ پدیده‌ای ذهنی و تصوری است؛ خشنودی‌بخش (وحدت بخش) است؛ سازگاری می‌یابد و بالاخره یگانه‌ساز است.

فرهنگ سازمانی، شیوه خاص یا‌ فضایی‌ است که سازمانی را از سازمانهای دیگر متمایز می‌سازد و در واقع به آن سازمان، شـخصیت ویـژه و منحصر به فرد می‌دهد. فرهنگ سازمانی را به کوه یخ شناوری تشبیه می‌کنند که‌ تنها‌ بخشی کوچک از آن آشکار است. از طریق فرهنگ سازمانی است که استمرار و پیوستگی اجتماع در سازمان به وجود مـی‌آید.

بـا توجه به تعاریف مختلفی که از فرهنگ سازمانی‌ ارائه‌ شده، صاحبنظران مختلف برای طبقه بندی فرهنگ سازمانها بر مبنای دیدگاه‌های متفاوت، شاخصهایی را ارائه کرده‌اند که برخی از آنها به قرار زیر اسـت: 1ـ سـازمانها فرهنگ مکانیکی و یا فرهنگ‌ ارگانیکی‌ دارند‌. 2ـ در یک تقسیم‌بندی دیگر، سازمانها‌ را‌ دارای‌ چهار نوع فرهنگ آکادمیک، باشگاهی، تیمی و سنگری می‌دانند. 3ـ در تقسیم‌بندی دیگر، فرهنگ را بر اساس باورها به دو نوع باورهای راهـنما‌ (اسـتراتژیک‌) و بـاورهای‌ روزمره (عملیاتی) دسته‌بندی کرده‌اند.

نـویسنده در ادامـه مـقاله‌ به‌ بحث تغییر فرهنگ سازمان، نمودهای عینی فرهنگ سازمان و کاربرد فرهنگ سازمان می‌پردازد.

مقدمه

«فرهنگ» با ظهور انسان روی زمین‌ شروع‌ شـده‌، امـا «فـرهنگ سازمان» مقوله و موضوعی است که به تازگی در‌ دانـش مـدیریت و در قلمرو بالندگی سازمانی و رفتار سازمانی راه یافته است. بطور کلی از ترکیب دو واژه یا‌ مفهوم‌ «فرهنگ‌» و سازمان، اندیشه تازه‌ای پدید آمده اسـت کـه هـیچ یک از آن‌ دو‌ واژه این اندیشه را دربر ندارد. فرهنگ در تعامل با سـازمان، بینشها، کارمایه‌ها و سرزندگیهایی پدید می‌آورد‌ که‌ گهگاه‌ جای خود را در درون نظم و ترتیب سازمان باز می‌گشاید.

فرهنگ سازمانی‌ با‌ فـرهنگ‌ عـمومی جـامعه پیوندی نزدیک دارد. بخش گسترده‌ای از رفتار و بالندگی سازمانی را می‌پوشاند و برای‌ پدید‌ آوردنـ‌ دگـرگونی و پایداری رفتار مطلوب و سنجیده از آن یاریهای مؤثر می‌گیرد. بنابراین برای دستیابی و تبیین‌ مفهوم‌ اندیشه تازه (فرهنگ سـازمان) و بـا لحـاظ داشتن پیوند نزدیک آن با فرهنگ عمومی‌ جامعه‌، نگاهی‌ اجمالی به فرهنگ عـمومی ضـروری بـه نظر می‌رسد.

 

فرمت فایل word

 تعداد صفحات 13

 

گونه شناسی فرهنگ سازمانی

چـکیده‌

مقدمه

تعریف فرهنگ

ویژگیهای بنیادی فرهنگ

فرهنگ سازمانی

انواع فرهنگ سازمان

تغییر‌ فرهنگ سازمان

مـقاومت در بـرابر تـغییر فرهنگ سازمان

جـلوه‌های فـرهنگ‌ سـازمان

کارکرد فرهنگ سازمان‌

منابعپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,700 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 3,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mnoo18_756584_8016.zip38.1k

مقاله آثار و پیامدهای سیاست کنترل جمعیت

مقاله آثار و پیامدهای سیاست کنترل جمعیت فرمت فایل word   تعداد صفحات 34   آماده پرینت گرفتن همواره بحث از جمعیت و بررسی آثار و پیامدهای آن از جمله مباحث مهم و جذاب بوده است. در مقاطعی از تارخی کشور ما، سیاست دولت مردان بر فزونی جمعیت و در مقاطعی دیگر بر کنترل و کاهش آن بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بحث کنترل جمعیت به یک سیاست راهبردی تبدیل شد. نتیجه ی آن سیاست، امروز به بار نشسته و جامعه ی ایران را با معضل گ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان 3,000 تومان 25% تخفیف

‌‌مقاله جـمعیت‌ و توسعۀ پایدار در ایران

‌‌مقاله جـمعیت‌ و توسعۀ پایدار در ایران فرمت فایل word   تعداد صفحات 31   آماده پرینت گرفتن جمعیت و توسعۀ پایدار رابطۀ معناداری با‌ هـم‌ دارنـد‌. در ایـن خصوص با سه نظریۀ طرفداران رشد و ازدیاد جمعیت، مخالفان رشد جمعیت، هواداران جمعیت‌ ثابت مـواجه می‌باشیم. در این نوشتار نظریۀ جمعیت متناسب مورد توجه است که‌ با تعادل بـین جمعیت‌، منابع‌ و فرآیند تـوسعه نه تنها نیازهای مادی و معن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان 3,000 تومان 25% تخفیف

مقاله ‌‌‌آینده‌پژوهی‌ تغییرات جمعیتی ایران طی دورة 1390 تا 1420

مقاله  ‌‌‌آینده‌پژوهی‌ تغییرات جمعیتی ایران طی دورة 1390 تا 1420 فرمت فایل word   تعداد صفحات 28   آماده پرینت گرفتن ایران‌ همچون بسیاری از کشور‌های‌ دنیا‌، پس از جنگ جهانی دوم مراحل انتقال جـمعیتی را با کاهش اساسی و مـستمر مـرگ‌و‌میر آغاز کرد، اما در فاصلة سال‌های 1330 تا 1360 با رشد بی‌سابقه و شتابان جمعیت مواجه شد؛ به‌گونه‌ای‌که‌ معدل رشد سالانة جمعیت در این چهار دهه به رقمی حدو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان 2,600 تومان 35% تخفیف