مقاله و تحقیق دانشجویی هــوپــاد رایانه

مرکز دانلود طرح های لایه باز ... پروژه و مقاله کارشناسی و کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها

پیشنهاد شگفت انگیز با اطمینان خرید کنید ترجمه مقاله

شبكه هاي بيسيم و آنتن هاي مورد استفاده در پدافند هوايي ارتش جمهوری اسلامي ايران

شبكه هاي بيسيم و آنتن هاي مورد استفاده در پدافند هوايي ارتش جمهوری اسلامي ايران

از سال ۱۸۷۷م كه نخستين آنتن ساده توسط هرتز ساخته شد. نظريه طراحي آنتن ها به سرعت پيشرفت كرده است و اين پيشرفت ادامه دارد، با توجه به اينكه آنتن ها جزئي از يك سيستم مخابراتي الكترونيكي هستند، بايستي تكنولوژيست ها و مهندسين برق الكترونيك در اين زمينه دانش كافي داشته باشند. اميد است در اين مقال اندك كه در زير به اجمال عنوان فصول آن را خواهيم آورد، قدمي هر چند كوچك در اين راه برداشته باشيم .

اين پايان نامه از ۵ فصل تشكيل شده است. فصل اول در قالب طرح تحقيق به بررسي تاريخچه و نيز اهميت مساله مورد تحقيق مي پردازد. قابل ذكر است كه اهداف ويژه تحقيق در اين مساله نيز با توجه به عنوان و روش انجام اين تحقيق به جاي فرضيه ها و سوال هاي تحقيق در طرح تحقيق گنجانده شده است.

در فصل دوم به مباني مبحث آنتن ها – انواع و پارامترهاي آن پرداخته شده است . آنتن مايكروويو بوقي و مخروطي و نيز آنتن هاي آرايه اي از جمله آنتن هاي مهم مورد بحث مي باشند . جهت دهندگي آنتن ، پهناي شعاع آنتن ، مقاومت پرتو افكني آنتن ، امپدانس ورودي آنتن ، سطح موثر و طول موثر آنتن پلاريزاسيون آنتن و … نيز از جمله شاخص ترين پارامترهاي آنتن مي باشند كه در اين فصل درباره آنها سخن گفته شده است .

در فصل سوم به بحث پيرامون شبكه هاي كامپيوتري مي پردازيم . مطالب مورد بحث در اين فصل شامل توضيح مختصري در مورد سخت افزار شبكه ، نرم افزار شبكه ، پشته ي پروتكلي ۸۰۲٫۱۱ – به عنوان مهمترين شبكه ي محلي بي سيم – و نيز پشته ي پروتكلي ۸۰۲٫۱۶ – مهمترين شبكه ي بي سيم باند گسترده- مي باشند .

در فصل چهارم آنتن هاي هوشمند و كاربرد و مزيت آنها در شبكه هاي بي سيم در بخش اول اين فصل و نيز آنتن هاي آرايه فازي به طور تخصصي تر در بخش دوم اين فصل مورد بحث قرار مي گيرند .

فصل پنجم نيز نتيجه گيري كلي و پيشنهاد به ديگر پژوهندگان علاقه مند به اين موضوع را شامل   مي شود . اميد كه مفيد محضر خوانندگان محترم قرار گيرد .

تاريخچه مختصري در باره ي موضوع تحقيق:

همانطور كه مي دانيد عنوان شبكه در برگيرنده  مفهومي وسيع است كه شبكه  چاه هاي آب  روستايي   ( قنات ها)، شبكه ي نهرها و كانال هاي آبياري مزارع، شبكه  آب و فاضلاب شهري، شبكه گاز شهري، شبكه پدافند هوايي و نيز شبكه هاي كامپيوتري هر كدام به نحوي تداعي كننده مفهوم كلي اين كلمه مي باشند.

البته واضح است كه با توجه به پيشرفت چشمگير كامپيوتر و تكنولوژي هاي وابسته به آن          (جمع آوري، پردازش و توزيع اطلاعات) در دنياي امروز، شبكه هاي كامپيوتري در تمامي مفاهيم كه از شبكه عنوان شد، وارد شده اند، و نرم افزار هاي كامپيوتري كارهاي مديريت، نظارت و كنترل كليه شبكه هاي ياد شده را به عهده گرفته اند. پيوند فرخنده  كامپيوتر و مخابرات اتفاقي بود كه هر دو صنعت را دچار تحولات عظيم كرد. اكنون ديگر مفهوم اتاقي با يك كامپيوتر بزرگ به نام « مركز كامپيوتر» كه افراد كارهايشان را به آنجا مي آورند، به كلي منسوخ شده است. مدل قديمي كامپيوتر بزرگي كه تمام كارهاي محاسباتي سازمان را انجام مي دهد، اكنون جاي خود را به تعداد زيادي كامپيوتر كوچك متصل به هم داده است. به اين سيستم ها شبكه هاي كامپيوتري (computer netwoks) گفته مي شود.

دو كامپيوتر وقتي « به هم متصل اند» كه بتوانند با يكديگر اطلاعات رد و بدل كنند. الزامي نيست كه اين اتصال از طريق سيم هاي مسي باشد، فيبرهاي نوري، امواج مايكروويو، مادون قرمزو ماهواره هاي مخابراتي هم مي توانند عامل اين ارتباط باشند.

در اينجا پس از طرح مساله شبكه هاي بي سيم، مهمترين مساله بررسي آنتن هاي قابل استفاده در اين شبكه ها مي باشد، كه در ابتدا لازم مي دانيم تاريخچه  مختصري از پيدايش آنتن را نيز در اختيار خوانندگان محترم قرار دهيم.

مبناي نظري آنتن ها بر معادلات ماكسول استوار است. جيمز كلارك ماكسول[۱] (۱۸۳۱-۱۸۷۹) در سال ۱۸۶۴ در حضور انجمن سلطنتي انگلستان نظريه خود را ارائه داد؛ مبني بر اينكه نور و امواج الكترو مغناطيسي پديده هاي فيزيكي يكساني دارند. همچنين پيش بيني كرد كه نور و اختلالات الكترو مغناطيسي را مي توان به صورت امواج رونده داراي سرعت برابر توجيه كرد.  در سال ۱۸۸۲ فيزيكدان آلماني هاينريش هرتز[۲] (۱۸۹۴-۱۸۷۵۵) با افزايش تحقيقات در اين زمينه ادعاي ماكسول را در عمل اثبات كرد و نشان داد كه امواج الكترو مغناطيسي در فضا منتشر مي شود. هرتز، آنتن هايي از نوع دو قطبي و سهموي را نيز ساخت. مهندس برق ايتاليايي ماركوني (۱۹۳۷-۱۸۷۴) نيز يك آنتن استوانه ميكروويو در طول موج ۲۳ سانتي متري را ساخت، ولي كارهاي بعديش براي حصول برد مخابراتي بهتر در طول موج هاي بلند تر بود. فيزيكدان روسي الكساندر پوپوف (۱۸۹۵-۱۹۰۵۵) نيز اهميت كشف امواج راديويي را توسط هرتز تشخيص داد و يك سال بعد، قبل از ماركوني شروع به فعاليت كرد. اغلب افتخار كاربرد  اولين آنتن در اولين سيستم راديويي را در سال ۱۸۷۹ براي ارسال سيگنال از كشتي به ساحل در مسافت ۳۳مايل به او مي دهند. در هر حال اين ماركوني بود كه راديوي تجارتي را توسعه داد و مخابرات راديويي را در ماوراي اقيانوس اطلس ايجاد كرد. ماركوني را پدر راديوی آماتور مي شناسند. لازمه ارتباط در اين سال ها با آنتن محدود به وجود مولدهاي سيگنال بود. ساخت مولدهاي سيگنال كلايستروني و مگنتروني ( در حدود يك گيگا هرتز ) باعث شد كه آنتن هاي بوقي توسعه يابند.  در طول جنگ جهاني دوم اولين كوشش ها جهت توسعه آنتن هاي مدرن براي رادار انجام گرفت، و هم اكنون آنتن هاي پيشرفته اي جهت ارتباط مايكروويوي و راداري ساخته  مي شوند. كه آنتن هاي آرايه فازي از جمله ي اين آنتن ها مي باشند. كه در فصول آتي به آنها خواهيم پرداخت.

 اهميت انجام تحقيق:

با توجه به پيشرفت روز افزون تكنولوژي ارتباطات و البته ارتباطات بي سيم، درجه اهميت شبكه ها، به ويژه شبكه هاي بي سيم براي عموم و البته دانشگاهيان پر واضح است. اما مطلب مورد بحث درباره  اهميت انجام اين تحقيق، ميزان كارايي نتيجه  اين پژوهش در مسير رشد و تعالي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران است، كه در اين مقال بايستي به آن پرداخته شود.

همانطور كه مي دانيد شبكه  پدافند هوايي كشور C3 از زمان شهيد بزرگوارسر لشكر منصور ستاري در مسير تمركز و هماهنگي بهينه و در واقع نهادينه كردن سيستم C4I و ورود كامپيوتر به اين عرصه، قرار گرفته است. در اين راستا بر آن شديم، كه با مطالعه در مورد شبكه هاي كامپيوتري و ملزومات آنها بستري جهت آمادگي هر چه بيشتر خود و نيز خوانندگان محترم فراهم آوريم؛ كه به توسعه و پيشرفت  در شبكه  پدافند هوايي كشور در آتيه  نزديك انجامد. (ان شاء ا… ) زيرا كه معتقديم دست يابي به هر تكنولوژي و پيشرفت در آن، منوط به شناخت پايه اي و بنيادي آن تكنولوژي مي باشد. در اين بين با توجه به گستردگي قلمرو فضايي كشور و مخارج عظيم ارتباطات باسيم، تكنولوژي شبكه هاي بي سيم از ملزومات اين امر به نظر مي رسد؛ كه ما سعي كرده ايم به معرفي آنها بپردازيم اميد كه مقبول حق و مطلوب نظر خوانندگان قرار گيرد.

اهداف كلي تحقيق :

فراهم نمودن زمينه و استعداد بالقوه در مسير توسعه شبكه پدافند هوايي كشور، به عنوان يك شبكه      بي سيم كارا، بزرگ و متمركز از طريق ايجاد آمادگي علمي بنيادي درمورد شبكه هاي بي سيم و آنتن هاي مورد استفاده در آنها در ميان پرسنل آينده پدافند هوايي ارتش جمهوری اسلامي ايران.

هدف هاي ويژه  تحقيق :

–    شناخت كلي شبكه هاي كامپيوتري و به ويژه شبكه هاي بي سيم.

–   شناخت انواع روش هاي مدولاسيون جهت تهيه سيستم هاي ارتباطي لازم براي طراحي يك شبكه   بي سيم بزرگ و ممتركز.

–    شناخت آنتن و انواع آن.

–    شناخت آنتن هاي هوشمند و مزيت بكار گيري آن ها در شبكه هاي بي سيم.

روش انجام تحقيق :

با توجه به اينكه در اين پايان نامه به شناخت كلي شبكه هاي بي سيم و نيز تجزيه وتحليل ملزومات آنها از جمله آنتن هاي قابل استفاده در آنها پرداخته شده است، براي انجام اين تحقيق از روش موردي و زمينه اي بهره گرفته شده است؛ كه نتيجه مي گيريم اين تحقيق در سطحي مياني از لحاظ سطح بندي تحقيقات، قرار گرفته است و ديدي بين حال نگر و آينده نگر از نظر زماني،بر مساله دارد.

جامعه آماري در اين مسير اساتيد محترم دانشكده مهندسي كنترل و نيز دانشكده مهندسي  برق  بوده اند.  محيط پژوهش كتابخانه دانشكده هاي برق و كامپيوتر و نيز كتابخانه دانشكده برق دانشگاه صنعتي  امير كبير و نيز كتابخانه  مركزي دانشگاه هاي صنعتي شريف و تربيت مدرس بوده است.

روش گردآوري اطلاعات نيز بر پايه  ترجمه   متون انگليسي از كتاب هاي جديد منتشر شده در اين زمينه و نيز نمونه برداري از ميان پايان نامه هاي دانشجويان دانشگاه هاي يادشده بوده است.

نتيجه و ﭘيشنهاد :

همانطورکه می دانيم با توسعة روز افزون تکنولوژی شبکه های بی سيم و فناوری ارتباطات واطلاعات، زمينه  برای دستبرد به اطلاعات سری سازمانها نيز به گونه ای راحت تر فراهم شده است . بنابراين اولا  نياز به يک سيستم ﻳﮑﭙارچة ﭘدافند به روز با ملزومات اولية آن يعنی آنتنهای هوشمند وثانيا  طراحی سيستمهای ارتباطی اين شبکه به نحوی که امنيت اطلاعات در آن در سطحی بالا منظور گردد شديدا  احساس می شود ودر اين راستا به ساخته های ساير کشورها آنگونه که در حال حاضر موجود است ومی بينيم ( منظور سيستم JY-10) اعتمادی نيست . اميد که روزی فرا رسد در اين زمينة حياتی به خود کفايي برسيم . ان شاء الله

فرمت فایل word

تعداد صفحات 98

فهرست مطالب

پيشگفتار ۱
فصل اول ۳
طرح تحقيق ۳
تاريخچه مختصري در باره ي موضوع تحقيق ۴
اهميت انجام تحقيق ۶
اهداف كلي تحقيق ۶
هدف هاي ويژه تحقيق ۶
روش انجام تحقيق ۷
فصل دوم ۸
مباني آنتن انواع و پارامترهاي آن ۸
۲_۱: تاريخچه ۹
۲_۲: انواع آنتن ها از نظر كاربرد ۱۱
الف) آنتن هرتز ۱۱
ب) آنتن ماركني ۱۱
پ) آنتن شلاقي ۱۲
ت ) آنتن لوزي ( روبيك) ۱۲
ث) آنتن V معكوس ۱۲
ج) آنتن ماکروويو ۱۳
چ) آنتن آستيني ۱۶
ح) آنتن حلزوني ۱۶
ذ) آنتن هاي آرايه اي ARRAY ANTENNA 17
۲-۳ : پارامترهاي آنتن ۱۸
نمودار پرتو افکني آنتن ها ۱۸
دستگاه مختصات نمايش نمودار پرتو افکني ۱۸
نمودار پرتو افکني سه بعدي و دو بعدي ۱۹
نمودار پرتو افکني درفضاي آزاد و در مجاورت زمين ۲۲
نمودار پرتو افکني آنتن فرستنده و گيرنده ۲۲
جهت دهندگي آنتن ها ۲۳
پهناي شعاع و پهناي شعاع نيم توان ۲۳
شعاع هاي فرعي آنتن ها ۲۴
مقاومت پرتو افكني آنتن ۲۵
امپدانس ورودي آنتن ۲۵
سطح موثر يا سطح گيرنده آنتن ها ۲۶
طول موثر آنتن ۲۷
پهناي نوار فركانس آنتن ها ۲۷
پلاريزاسيون آنتن ها ۲۸
پلاريزاسيون خطي ۲۹
پلاريزاسيون دایره ای ۳۰
پلاريزاسيون بيضوي ۳۰
ساختمان مكانيكي آنتن ها ۳۱
اندازه آنتن ۳۱
نصب آنتن ها ۳۱
خطوط انتقال و موج برها براي تغذيه آنتن ها ۳۲
رسانا و نارساناهاي مورد استفاده در ساختن آنتن ها ۳۳
محافظت آنتن در برابر عوامل جوي ۳۴
فصل سوم ۳۵
شبکه های کامپیوتری شبکه های بی سیم ۳۵
۲-۱:سخت افزار شبکه ۳۶
۲-۱-۱: شبکه های ﭘخشي(broadcast network)
۲-۱-۲: شبکه های همتا به همتا (peer-to-peer network)
۲-۱-۳:شبکه های شخصی (personal area network)
۲-۱-۴:شبکه های محلی (local area network)
۲-۱-۵:شبکة شهری(Mtropolitan Area Network)
۲-۱-۶:شبکة گسترده (Wide Area Network)
۲-۱-۷:شبکة بی سيم (wireless network)
۲-۱-۸:شبکة شبکه ها (internetwork)
۲-۲: نرم افزار شبکه ۴۲
۲-۲-۱:لاية فيزيکی (Physical layer)
۲-۲-۲: زير لاية نظارت بر دسترسی به رسانة انتقال ( MAC)
۲-۲-۳:لاية شبکه ۴۷
۲-۲-۴:لاية انتقال(Transport layer)
۲-۲-۵:لاية کاربرد (Application layer)
۲-۳: شبکه های محلی بی سيم (۸۰۲٫۱۱) ۴۸
۲-۳-۱: ﭘشتة ﭘروتکل ۸۰۲٫۱۱ ۴۹
۲-۳-۲: لاية فيزيکی در ۸۰۲٫۱۱ ۴۹
۲-۴: شبکه های بی سيم باند گسترده ۵۱
۲-۴-۱: لاية فيزيکی در ۸۰۲٫۱۶ ۵۲
فصل چهارم ۵۵
آنتن هاي هوشمند ۵۵
بخش اول ۵۶
آنتن هاي هوشمند در شبکه هاي بي سيم ۵۶
تداخل هم کانال ۵۷
اثرات محوشدگي ۵۷
۴_الف_۱: جوانب تکنولوژي سيستم آنتن هوشمند ۶۰
۴- الف – ۲: مدلهاي کانال ۶۲
۴-الف-۲-۱:مدل لي Lee s Model
۴-الف- ۲-۲: A Model of Discreteiy Didposed , Uniform set Of Evenly
Spread scatterers 63
۴- الف-۲-۳: مدل ماکروسل (Macro cell Model)
۴-الف-۲-۴: مدل باند عريض ميکروسل (Macrocell Wide Band Model)
۳-الف-۲-۵: Gaussian Wide – sene stionary ,uncorrelated scattering
(GWSSUS)model
۳-الف-۲-۶: مدل زاويه دريافت گاوسي (Gaussian angle of)
۴-الف-۲-۷-: مدل کانال با بردار متغير زماني (Time –varying-vector channel model)
۴-الف-۲-۸: مدل شهري واقعي(typical urban (tu/model))
۴-الف-۲-۹: مدل شهري بد(Bad urban (Bu) model)
۴_الف_۳:آرايه هاي هوشمند:آنتن و بهره هاي مختلف ۶۸
انواع آنتن هاي هوشمند ۷۰
۴-الف-۴:رديابي وتكنيك هاي بيم آرايه سوئيچ شده ۷۴
۴-الف –۵: راهبردهاي شكل دهي بيم ثابت ۷۵
۴- الف – ۶: پردازش آرايه از طريق شكل دهي بيم ۷۶
۴ الف ۶- ۱: الگوريتم هاي پايه شكل دهي سيگنال ۷۷
۴- الف-۶-۲: تركيب هاي آرايه اي تنظيمي ۸۰
۴-الف –۶-۳: تركيب آرايه پرتو سوئيچ شده ۸۱
مثال ۱-۴ ۸۵
۴-الف-۷: نكات نتيجه گيري شده ۸۸
بخش دوم ۸۹
آنتن هاي آرايه فازي ۸۹
۴-ب-۱:تاريخچه ۸۹
۴-ب-۲: انواع آرايه ها ۸۹
۴-ب-۲-۱: آرايه هاي خطي (Linear Array)
۴-ب-۲-۲:آرايه هاي مسطح (Planar Array)
۴-ب-۳: ويژگي هاي آرايه فازي ۹۲
۴-ب-۳-۱: تکنولوژي شيفت دهنده فاز ۹۲
۴-ب-۳-۲:تکنولوژي شيفت دهنده فاز دي الکتريک ولتاژ متغير ۹۳
فصل پنجم ۹۵
نتيجه و ﭘيشنهاد ۹۶
فاقد منابعپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,700 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 3,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
it432_781378_6402.zip3.7 MB